W ramach prekonsultacji nowego aktu prawnego PORT PC zwróci uwagę m.in. Przedstawiciele Pomocniczego Komitetu Sterującego skierowali do zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG) postulaty odnośnie wzrostu wskaźnika wynagrodzeń na 2024 rok. Rząd porozumiał się ze spółkami energetycznymi w sprawie wydzielenia z nich energetyki węglowej. W tle tej dyskusji rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii. Po drugie, popyt na węgiel na polskim rynku mocno zanurkował.

Znamy nowego prezesa JSW

Ten termin, jak wiadomo, nie został dotrzymany. Od października Rosja rozpoczęła systematyczne i zmasowane ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, w tym przede wszystkim na elektrownie, elektrociepłownie oraz stacje i sieci elektroenergetyczne. Prądu z Ukrainy na razie nie będzie – tak brzmiał tytuł artykułu, w którym w listopadzie ubiegłego roku opisywaliśmy temat linii 750 kV Rzeszów – Chmielnicka. Credit Suisse automatyzuje operacje post-Trade na akcjach z Torstone Szansa na uruchomienie nieczynnego od blisko 30 lat połączenia powróciła w trudnych realiach związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. – Nie mam wątpliwości, że Chiny pracują nad lepszymi elektrolizerami. Dzień, w którym Chiny postanowią, że nie będą już maruderami, będzie dniem, w którym przestaną być maruderami – stwierdziła Bridget van Dorsten, analityk firmy konsultingowej Wood Mackenzie.

ZUS wyśle ponad 8 milionów listów. W kopercie dwie informacje

Tylko w tym roku potrzebują one w sumie 7 mld zł od państwa na załatanie dziur w budżetach, z czego około 5,5 mld zł przypada na PGG. Z kolei Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odpowiedziało na nasze pytanie, czy włączy się w negocjacje płacowe w węglowej spółce. Gazeta zaznacza, że nowe porozumienie będzie wymagało zmian w umowie społecznej zawartej z górnikami w maju 2021 r., która określa datę wygaśnięcia polskiego górnictwa na 2049 r.

Radosnych Barbórek już nie będzie. Walka o miliardy dla kopalń i podwyżki dla górników

Jednocześnie przyjęto ambitniejsze daty niż proponowała Komisja. Budynki mieszkalne musiałyby osiągnąć co najmniej klasę efektywności energetycznej E do 2030 r., a D – do 2033 r. Budynki niemieszkalne Forex Club Opinie klientów i pracowników na oficjalnej stronie brokera i budynki użyteczności publicznej musiałyby osiągnąć te same klasy odpowiednio do 2027 r. W Polsce „wampirów energetycznych” wśród samych tylko domów jednorodzinnych jest mnóstwo.

Takie podwyżki chcą otrzymać pracownicy PGG

Główne przyczyny to mniej korzystny niż przed rokiem kurs walutowy, spadek notowań miedzi na światowych rynkach i rosnące koszty, w tym świadczenia pracownicze i podatek od wydobycia miedzi. Koszty świadczeń pracowniczych wzrosły w JSW o 32 proc., do niemal 5,7 mld zł, w porównaniu do tego samego okresu 2022 r. Był to największy składnik wydatków w węglowej spółce. Cała grupa wypracowała w tym czasie ok. 12 mld zł przychodów (spadek o 25 proc. rok do roku) i 845,3 mln zł zysku netto (spadek o 87 proc. rdr.).

Rosną koszty brytyjskiej elektrowni atomowej

Argumentują, że spółka osiągnęła dobre wyniki za ubiegły rok. Według wstępnych danych Bogdanka wypracowała w 2023 r. 3,9 mld zł obrotów i 687,1 mln zł zysku netto. Wydobyła w tym czasie 7 mln ton węgla, a plan na 2024 r.

  1. W zależności od rozwoju sytuacji, projekt może stworzyć alternatywny korytarz dostaw energii w sytuacji ciągłego niszczenia infrastruktury energetycznej na Ukrainie.
  2. – Obawiam się, że udziały w rynku elektrolizerów zostaną odebrane Europie i wysłane do innych części świata.
  3. “Cały czas jest oczekiwanie 12 proc. podwyżki wynagrodzeń. Polskiej Grupy Górniczej na takie podwyżki nie stać. Mówimy o firmie, która w tej chwili nie przynosi zysków” – powiedział Sasin w telewizji wpolsce.pl.

Odkąd skończyła 8 lat, nielegalnie wydobywa węgiel. “Jestem wykończona”

Zasiliła budżet państwa i budżety samorządów wpłatami na poziomie 4,2 mld zł, pobrawszy ok. 1,4 mld zł pomocy publicznej w ramach NSW. Nie przewiduje się żadnych dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych dla PGG S.A. “Przyjmuje się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2021 rok było wykonane na poziomie 8200 zł” – zapisano w porozumieniu.

Kolejny przetarg na terminal zbożowy w Gdyni ma zostać ogłoszony w maju i rozstrzygnięty do końca roku, dowiedziała się „Rzeczpospolitej”. Redakcja poznała także stanowisko Viterry, członka konsorcjum anulowanego przetargu. Zmniejszyły się w kwietniu dochody Rosji z eksportu ropy. I gorzej dla rosyjskiego reżimu, bo popyt w tym roku na czarne złoto ma być niższy od dotychczasowych prognoz. Pracownicy PGG zarobią po podwyżkach średnio o 443 zł brutto więcej niż dotychczas. Średnia pensja w PGG przed podwyżką wynosi 7386 zł brutto.

Pracowników spółki (ponad 21,2 tys. osób), z których 98,65 proc. (przeszło 20,7 tys.) opowiedziało się za strajkiem. Polskiej Grupy Górniczej nie stać obecnie na 12 proc. Podwyżki płac, jakich Tokenexus domagają się związkowcy z tej spółki – oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W kopalniach PGG odbył się w poniedziałek dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Wyjaśniają, że ostatnie rozmowy z zarządem nie przyniosły rezultatu. Jako spółka węglowa odcięta została wskutek dekarbonizacyjnej polityki UE od linii kredytowych i wobec tego inwestycje odtworzeniowe w kopalniach zmuszona jest finansować z bieżących przepływów pieniężnych. Przewiduje wydatkowanie na inwestycje sumy 2,5 mld zł, gdy w zeszłym roku wydatki wyniosły prawie 1,2 mld zł.

Przedstawiciele związków zawodowych i zarząd Polskiej Grupy Górniczej 15 lutego doszli do porozumienia w sprawie podwyżek płac. To średnioroczny wskaźnik inflacji w 2022 roku i dodatkowym jednym punktem procentowym. W preambule porozumienia czytamy, że uzasadnieniem dla podwyżek jest „konieczność utrzymania w 2023 r. Wojny na Ukrainie i inflacją wyższą niż pierwotnie planowano, skutkującą podwyższeniem cen, co przekłada się na dużo wyższe koszty utrzymania pracowników i ich rodzin”.

Firmy rzadziej też doceniają pracowników podwyżkami (23,6 proc., spadek o 9,2 pkt. proc. rdr). Firm zamierza utrzymać dotychczasowy poziom płac, choć częściej dotyczy to małych podmiotów. To nie pierwszy projekt, w którym prywatny inwestor chce zbudować elektroenergetyczne połączenie transgraniczne Polski z sąsiadem. Dekadę temu opisywaliśmy na łamach WysokieNapiecie.pl projekt spółki Enerconet, należącej do Energo, kontrolowanego przez inwestorów z obszaru energetyki odnawialnej – Piotra Wisniewskiego i Krystiana Stachowiaka.

Roku umowy społecznej dla górnictwa domagają się gwarancji realizacji tego dokumentu. W ich ocenie, rząd nie realizuje umowy społecznej. Związkowcy dali resortowi aktywów czas na podjęcie rozmów do 21 stycznia; później zapowiadają protesty. Śląskie spółki węglowe już co roku mogą mieć problemy z dopięciem swoich budżetów. To oznacza, że zapotrzebowanie na węgiel, które już się zmniejsza, będzie dalej spadać. Produkcja elektrowni na węgiel kamienny skurczyła się o 12 proc.

Questo sito utilizza i cookie per offrirti una migliore esperienza di navigazione. Navigando su questo sito, accetti il nostro utilizzo dei cookie.