Co ciekawe, gry tak w zasadzie używają generatora liczb pseudolosowych. Generator liczb pseudolosowych generuje losowe liczby, wykorzystując algorytm, który wykonuje matematyczne obliczenia w oparciu o wartości startowe. Aby za każdym razem wynik był inny, wartość startowa musi być tak losowa, jak tylko to możliwe. Jako, że starter jest zawsze taki sam, ale zmienia się tylko jego wartość, nie generuje on liczb prawdziwie losowych, w przeciwieństwie do generatora liczb prawdziwie losowych.
Co oznacza skrót RNG?
Ściślej rzecz ujmując, w przypadku kasyn jest to generator liczb pseudolosowych, bo wszystko zależne jest od algorytmu, który ustala wynik losowania na podstawie numeru początkowego („seed number”). Poprzez zmianę wartości początkowej (na przykład za sprawą manipulowania zegarem w https://cpef.academy/2024/09/25/westcasino-opinie-i-recenzja-kasyna-pl/ komputerze) gracz może znacząco wpłynąć na to, jakie przedmioty będą pojawiać się w skrzyni ze skarbami. Z jednej strony jest to rozwiązanie wywołujące wiele frustracji, przede wszystkim związanej z losowością niektórych wydarzeń, na które gracz nie ma wpływu. Z drugiej jednak, wiele gier bez generatorów liczb losowych byłoby pozbawionych sensu. Gdyby nie one, każdy przedmiot podnoszony w grach RPG posiadałby takie same statystyki, a mapy wyglądałaby tak samo.
- Przede wszystkim losowość sprawia, że większość gier z tą mechanika nie staje się po pewnym czasie monotonna.
- Przede wszystkim, za sprawą losowości gry są dużo mniej monotonne, niż mogłyby być.
- Ale aby rozwiązaniem takiego problemu była losowa liczba, wartości użyte w działaniach muszą się zmieniać.
- Niektóre gry generowane proceduralnie, takie jak The Binding of Issac czy Minecraft, nie byłyby nawet możliwe bez RNG.
co to jest rng: RNG O co z tym chodzi i dlaczego każdy na to narzeka?
Warto pamiętać, że manipulacja RNG w gamingu jest uważana za oszustwo i nie jest mile widziana przez społeczność graczy. Jednak niektórzy twierdzą, że jest ona uzasadnionym sposobem na zwiększenie szans na wygraną. To właśnie od RNG zależy, jaki przedmiot wyleci z zabitego potwora, jakiego Pokemona gracz spotka na swojej drodze w Pokemon GO, oraz czy atak okaże się celny.
Co to jest RNG w grach wideo i dlaczego ludzie go krytykują?
(ang. Random Number Generator) Skrót RNG, dosłownie oznaczający generator liczb losowych, jest synonimem losowości w różnego rodzaju grach. Gdyby nie one, każdy świat w Minecrafcie byłby taki sam, tak jak każda mapa w Diablo 2. Gdyby nie one, każdy przedmiot podnoszony w grach RPG posiadałby takie same statystyki. Dzięki RNG w grach jest pewne urozmaicenie, które sprawia, że chce nam się w nich bawić z reguły dłużej niż 5 minut. Dzięki RNG w grach jest pewne urozmaicenie, które sprawia, że chce nam się w nich bawić z reguły dłużej niż 5 minut. Jak wspomnieliśmy wcześniej, generatory liczb pseudolosowych działają w oparciu o algorytmy.
Niestety, czasem zmienne są na tyle „mało zmienne”, iż łatwo jest przewidzieć generowane „losowe” liczby i wykorzystać ten fakt do uzyskania w grze pewnych korzyści. Dobra wiadomość jest taka, że ta zasada ma zastosowanie raczej w przypadku papierowych RPG-ów i dawnych gier wideo, a nie dzisiejszych gier komputerowych, konsolowych i mobilnych. Gracze uważają, że RNG wprowadza do gier element nieprzewidywalności. Niezależnie od tego, czy lubicie gry z tą mechaniką, czy też nie, warto wiedzieć, czym ona tak naprawdę jest.
Najczęściej używają tego określenia w grach karcianych, RPG i MMORPG. Jeśli kiedykolwiek próbowaliście zdobyć epickiego mounta w World of Warcraft, to z pewnością wiecie, jak bardzo potrafi to być frustrujące. Niestety, czasem zmienne są na tyle „mało zmienne”, iż łatwo jest przewidzieć generowane „losowe” liczby i wykorzystać ten fakt do uzyskania w grze pewnych korzyści. Dobra wiadomość jest taka, że ta zasada ma zastosowanie raczej w przypadku papierowych RPG-ów i dawnych gier wideo, a nie dzisiejszych gier komputerowych, konsolowych i mobilnych. Liczby wyskakują w różnych kolejnościach, a wygrana w grach zależy od szczęścia grającego.
Przykłady użycia określenia RNG
Warto omijać te sloty, gdzie współczynnik ten jest mniejszy, no chyba że kogoś skuszą inne ważne wskaźniki, takie jak na przykład zmienność albo bardzo wysoki jackpot. Chyba jeszcze częściej zadawanym pytaniem od „Czym jest generator RNG? Nikt nie odmówi też RNG tego, że skutecznie podbija adrenalinę, gdy świadomie decydujemy się na obarczony dużym ryzykiem ruch i czekamy na oparty w całości na (pseudo)losowości wynik naszego zagrania. Na przykład wyobraź sobie grę w kości, w której ty i twój przeciwnik rzucacie kośćmi, a najwyższy wynik wygrywa. Gry rytmiczne, takie jak Dance Dance Revolution czy Guitar Hero, są doskonałym przykładem.
- Jako, że starter jest zawsze taki sam, ale zmienia się tylko jego wartość, nie generuje on liczb prawdziwie losowych, w przeciwieństwie do generatora liczb prawdziwie losowych.
- Ściślej rzecz ujmując, w przypadku kasyn jest to generator liczb pseudolosowych, bo wszystko zależne jest od algorytmu, który ustala wynik losowania na podstawie numeru początkowego („seed number”).
- Gdyby nie one, każdy świat w Minecrafcie byłby taki sam, tak jak każda mapa w Diablo 2.
- Hit rate to nic innego jak częstotliwość, z jaką na danym slocie pada zwycięska kombinacja.
Co ciekawe, gry tak w zasadzie używają generatora liczb pseudolosowych. Generator liczb pseudolosowych generuje losowe liczby, wykorzystując algorytm, który wykonuje matematyczne obliczenia w oparciu o wartości startowe. Aby za każdym razem wynik był inny, wartość startowa musi być tak losowa, jak tylko to możliwe. Jako, że starter jest zawsze taki sam, ale zmienia się tylko jego wartość, nie generuje on liczb prawdziwie losowych, w przeciwieństwie do generatora liczb prawdziwie losowych.
Rywalizacyjne gry wieloosobowe, takie jak Rocket League i Mortal Kombat, również są praktycznie pozbawione przypadkowości. Starsze gry komputerowe były bardziej przewidywalne i ograniczone pod względem umiejscowienia RNG, więc manipulacja była bardzo łatwa. Nowsze gry chcą, aby losowość była „wiarygodna” tak bardzo, jak to możliwe.
Wiele osób uważa, że RNG jest niesprawiedliwe, ponieważ może powodować sytuacje, w których o wyniku decyduje szczęście, a nie umiejętności. Tego samego nie można by powiedzieć chociażby o systemach skupiających się na bezpieczeństwie. Jeżeli ktoś uzyskałby informacje o tym, w jaki sposób taki system generuje „losowe” liczby dla protokołu szyfrowania, oznaczałoby to bardzo duże kłopoty. Dlatego takie systemy często korzystają z wspomnianych generatorów liczb prawdziwie losowych. Są to generatory sprzętowe, które uzyskują losowe liczby, w oparciu o chwilowe fizyczne procesy, takie jak elektroniczny szum.